Pierwsza pomoc




Szkolenia z pierwszej pomocy

Organizujemy kursy teoretyczne oraz praktyczne dla każdej grupy zawodowej. Szkolenia są zawsze dostosowane do charakteru grupy oraz zagrożeń, jakie mogą występować na danych stanowiskach pracy. Nasza kadra gwarantuje najwyższy poziom realizowania kursów, a jej wiedza i umiejętności poparte są wieloletnim doświadczeniem.

Celem szkoleń z zakresu pierwszej pomocy jest przekazanie wiedzy teoretycznej oraz praktycznych umiejętności niezbędnych w postępowaniu w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego.

Całość szkolenia prowadzona jest w formie dialogu pomiędzy słuchaczami, a wykładowcą. Ponadto słuchacz zachęcany jest do aktywnego udziału w ćwiczeniach praktycznych, które odzwierciedlają realne zagrożenia.




W dniu 31 października 2018 zostało wydane Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej zmieniające Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, zawierające zapis mówiący o tym, że nauczyciel podlega obowiązkowi ukończenia szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Umiejętności z tego zakresu mogą okazać się niezbędne w sytuacji wypadku jakiemu może ulec osoba będąca pod opieką szkoły. Ponadto dyrektor szkoły czy placówki, jako pracodawca ma obowiązekwyznaczyć pracowników do udzielania pierwszej pomocy. Ich obowiązkiem jest organizacja pierwszej pomocy i zadbanie o wyposażenie apteczki.

Nasz kurs prowadzony jest metodami aktywnymi przy użyciu nowoczesnych form nauczania takich jak: prezentacje multimedialne, ćwiczenia praktycznych technik udzielania pomocy, pokazy, scenariusze sytuacyjne. Duży nacisk kładziemy na ćwiczenia praktyczne wykonywane na profesjonalnych fantomach szkoleniowych: osoby dorosłej, dziecka i noworodka renomowanych firm. Kursy prowadzone są w oparciu o zawsze aktualne wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji.

  • Ramowy program szkolenia
  • Aspekty prawne udzielania pierwszej pomocy
  • Bezpieczeństwo podczas udzielania pierwszej pomocy
  • Ocena stanu poszkodowanego dziecka (ćwiczenia)
    – Ocena przytomności (stymulacja, głos)
    – Udrożnienie dróg oddechowych
    – Ocena oddechu (obserwuj, słuchaj, poczuj)
    – Ocena oznak krążenia (10sek: ruch, kaszel, prawidłowy oddech)
    – Ocena oddechu (dziecko nieprzytomne – pozycja bezpieczna)
  • Zasady postępowania z ranami, opatrywanie ran (ćwiczenia)
  • Postępowanie przy krwotoku z nosa (ćwiczenia)
  • Obrażenia poszczególnych części ciała (ćwiczenia)
  • Oparzenia
  • Porażenie prądem
  • Resuscytacja krążeniowo – oddechowa (ćwiczenia)